Zestaw elektryczny do roweru - co to takiego?

Zestaw elektryczny do roweru - co to takiego?

E-bike, lub rower elektryczny, to nic innego jak jednoślad, w którym dzięki mocy silnika elektrycznego wspomagane jest nasze pedałowanie, co w praktyce oznacza, że jedziemy po prostu szybciej. Istnieją też pojazdy - wyposażone w manetkę - w których jazda odbywać się może bez konieczności używania siły mięśni.

Dzięki odpowiedniemu projektowi, gotowy rower elektryczny niemal całkowicie przypomina tradycyjny jednoślad

Rowery takie można kupić w sklepach - zupełnie jak rowery tradycyjne - i oferują je najpopularniejsi producenci takich pojazdów. Gotowe e-bike’i cechują się silnikiem montowanym w piaście (tylnej lub przedniej) oraz baterią, która po pełnym naładowaniu starcza na kilkadziesiąt kilometrów jazdy - zasięg jest uzależniony od różnych czynników, takich jak prędkość, waga kierującego czy opór powietrza.

Dla osób, które interesują się rowerami elektrycznymi, wybór gotowego pojazdu wydaje się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, gdyż można nim jeździć niemal od razu po zakupie i podładowaniu baterii.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, część producentów oraz dystrybutorów oferuje również zestawy do konwersji rowerów na elektryczne. Standardowo składają się one z kilku elementów, takich jak silnik (osobno lub lub zamontowany w kole), sterownik kontrolujący różne parametry jazdy, wyświetlacz, manetkę, czujniki hamowania zintegrowane z klamkami oraz najpotrzebniejsze przewody.

Zestaw elektryczny do roweru wymaga oczywiście montażu na pojeździe - producenci dostarczają jednak bardzo dokładną instrukcję, dzięki czemu proces ten nie powinien nikomu sprawić problemu. Bardzo często do zestawów dokładane są również specjalistyczne narzędzia, które ułatwiają pracę.

Co wyróżnia zestaw do konwersji roweru na e-bike? Przede wszystkim jest to cena, która jest zdecydowanie mniejsza od gotowego roweru elektrycznego - standardowo cena zestawu to 2-3 tysiące złotych, gdzie za dedykowany e-bike trzeba zapłacić ok. 10 tysięcy złotych.

Drugą zaletą zestawu jest fakt, że nie tylko łatwo jest go zamontować na dowolnym niemal rowerze, ale równie łatwo można go zdemontować, przywracając pojazd do stanu pierwotnego - nie zostają żadne ślady po konwersji.

Jedynym elementem, w jaki dodatkowo należy zaopatrzyć się po zakupie zestawu elektrycznego do roweru, jest bateria - dopasowana osiągami do naszych wymagań. W sklepach znaleźć można akumulatory w specjalnych obudowach (case’ach), które nie tylko dobrze wyglądają, ale również ułatwiają montaż na ramie roweru w istniejących już otworach bidonowych.

Decyzja o zakupie gotowego e-bike’a lub zestawu do konwersji należy ostatecznie do klienta i uzależniona jest od jego upodobań - każde z rozwiązań posiada oczywiście swoje wady jak i zalety. W każdym przypadku jednak cieszyć możemy się zdecydowanie przyjemniejszą i szybszą jazdą na rowerze!

Zobacz także:

ROWER ELEKTRYCZNY. PODSTAWY.

CZY MOCNY ROWER ELEKTRYCZNY MOŻE BYĆ LEGALNY?