Czy nadchodzi grafenowa rewolucja? Nowy rodzaj akumulatorów

Czy nadchodzi grafenowa rewolucja? Nowy rodzaj akumulatorów

Grafen jest to dwuwymiarowa forma węgla, przypominająca w strukturze plaster miodu o grubości jednego atomu - został odkryty w 2004 roku, zespół odpowiedzialny za to odkrycie został nagrodzony Noblem w 2010 roku. Polscy naukowcy również zasługują na światowe uznanie, bo to właśnie w Polsce w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych opracowano technologię produkcji grafenu najwyższej jakości w stosunku do ceny.

Właściwości nowego materiału

Zatem w czym tkwi sekret grafenu? Jest doskonałym przewodnikiem ciepła, charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością mechaniczną a co najważniejsze dla nas, bardzo dobre przewodnictwo elektryczne. W praktyce oznacza to lżejsze, bezpieczniejsze baterie o większej pojemności, krótszym czasie ładowania i możliwości poboru większego prądu.

Znacznie poprawiona gęstość energii

Szacuję się, że ogniwa grafenowe o tych samych parametrach zewnętrznych co ogniwa litowo-jonowe, będą naweto 2,5 raza pojemniejsze! Dla celów porównawczych użyto ogniw o pojemności 3500mAh 18650. Wszystko dzięki większej gęstości ogniw grafenowych.

Wg producentów cena za kWh początkowo ma być równa ogniwom litowo-jonowym z czasem wdrażania technologii na rynek ma zmaleć nawet o 40%.

Prototyp

Mimo, że o grafenie możemy usłyszeć już przeszło od 10 lat nadal żaden wiodący producent nie mógł przedstawić działającego prototypu, nie mówiąc już o gotowym produkcie. Jednak ma się to zmienić w tym roku na targach Taipai Cycle Show odbywających się 27 marca, a do Europy mają zawitać już we wrześniu na targach Eurobike mających miejsce w Niemczech od 4 do 7 września.

Zastosowanie w przemyśle rowerowym

Nie możemy się już doczekać kiedy na rynku pojawią się oficjalnie ogniwa grafenowe, jednak może minąć jeszcze trochę czasu zanim wszyscy skorzystamy z nowej technologii. Grafen obecnie już jest stosowany w przemyśle rowerowym - Włoski producent Vittoria już od 2013 roku eksperymentuje z grafenem przy produkcji opon jak i kompozytowych obręczy kół.

Sprawdź także:

W HOLANDII SPRZEDAŻ E-BIKE'ÓW PRZEWYŻSZA SPRZEDAŻ TRADYCYJNYCH ROWERÓW

STACJE ŁADOWANIA ROWERÓW ELEKTRYCZNYCH